ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > O nás > Historie a současnost ČFO

Historie a současnost ČFO

15.4.07 | Josef Souček Přečteno: 21206×

Vznik ČFO

Organizace vznikla 20. listopadu 1998. První foosballové mistrovství na území České republiky se konalo 24.  dubna 1999 v Praze. ČFO je od roku 2003 jedním z prvních členů mezinárodní foosballové federace ITSF, která v současnosti sdružuje přes 60 zemí z celého světa. V roce 2006 se ČFO jako první z foosballových federací připojila k antidopingové chartě (ADV).

ČFO liga

První ligová soutěž v tomto sportu na území ČR byla zahájena v Praze 1. května 1999 nultým ročníkem a přihlášeno do ní bylo celkem šest týmů. Za tu dobu prošlo ligovými soutěžemi přes 5000 hráčů ze všech krajů ČR. Počet rekreačních hráčů v ČR je však mnohonásobně vyšší a  fotbálek získává své přiznivce napříč všemi věkovými skupinami.

Liga se hraje obdobně jako v klasickém fotbale dvoukolově systémem doma – venku a celá soutěž je rozdělena na dvě části – podzimní a jarní. V každém kraji se hraje na několika úrovních dle počtu zájemců – jedna první liga, dvě druhé, čtyři třetí atd.. Jednou do roka se nejlepší týmy z krajů utkávají na prestižním Mistrovství republiky družstev.

ČFO turnaje

V rámci začátku foosballové sezóny, která je od září do června, se  každoročně rozjíždí seriál turnajů pořádaných ČFO. Turnaje jsou rozděleny do tří kategorií. I. Kategorie – Český pohár, II. Krajský pohár, III. Oblastní pohár. Mistrovství republiky je samostatnou soutěží. Hrají se tyto druhy mistrovství: družstva, dvojice – muži, ženy, junioři,  mixy.  jednotlivci – muži, ženy, junioři a dovednostní a amatérské soutěže.

Soutěže organizované ČFO se hrají převážně na stolech české výroby Rosengart. Kromě České republiky jsou oficiálními hracími stoly i na Slovensku a jsou oblíbené i u široké zahraniční špičky.

Reprezentace a mezinárodní turnaje

ČFO pravidelně vysílá svoji reprezentaci na nejprestižnější mezinárodní soutěže a  každým rokem pořádá turnaje, které patří do termínové listiny ITSF. Čeští hráči a hráčky pravidelně vozí trofeje z nejprestižnějších světových turnajů a dlouhá léta patří ke světové elitě. V říjnu 2009 ČFO premiérově uspořádala ve spolupráci s italskou firmou Roberto sport  seriál Mistrovství světa, jehož se zúčastnila kompletní světová špička z dvaceti zemí. Stejný turnaj se hrál i o rok později a byl vysílán na Eurosport 2. V roce 2016 by ČFO ráda uspořádala velký mezinárodní multitable turnaj.

ČFO - komerční a nekomerční subjekty

ČFO má bohaté zkušenosti i s organizováním akcí na klíč dle přání klientů. Mezi naše partnery patří  či patřili (např. Vodafone Czech Republic, a. s. Plzeňský Prazdroj, a. s., Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s., AC Sparta Praha fotbal, a. s.)

Od roku 2011 ČFO spolupracuje s nízkoprahovými kluby. Pro jejich klienty pořádá turnaje a z řad aktivních hráčů deleguje trenéry do nízkoprhových klubů. ČFO pravidelně pořádá dobročinné turnaje na pomoc potřebným.

O aktuálním fotbálkovém dění pravidelně informujeme zde, našem facebooku a na portálu Malé sporty.

Chcete se o ČFO dozvědět více?  Napište nám.