ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > Novinky > Rozhovor se Sašou Velartem

Rozhovor se Sašou Velartem

1.6.18 | Josef Souček Přečteno: 1526×

Přinášíme vám obsáhlé interview s oporou prvoligových Skunků a nejlepším levorukým hráčem současnosti.

Tomáš Vidlák: Jaké byly tvé začátky, kdy jsi začal hrát a jak ses k fotbálku dostal?

Fotbálek jsem začal hrát na střední škole, když mi bylo asi 16 let, úplně přesně si ty začátky už nepamatuju. Chodili jsme po škole na zahrádky ve Strašnicích, kde měli 2x Rosengarty. Pak jsem objevil Bamboo a chodil v pondělí na náhodný los, protože jsem neměl s kým hrát dvojice. Po nějaké době se pořádal turnaj v těch Strašnicích a já hrál se spolužákem finále proti Nikolasovi a Ondrovi Válkovi, kteří nás porazili a tak jsem se seznámil s Nikym. Hrál taky chvilku a později jsem k nim šel do 4 ligy a tak to začlo. Pamatuju si, že jsme začínali hrát ještě na starých stolech a za rok když jsem začal hrát tu ligu, tak už to bylo na nových.

Kdo byl pro tebe v začátcích vzorem a na čí hru se i dnes rád koukneš?

Na střední se mnou chodil Tomáš „Coas“ Míšek, který hrál 2 ligu a byl určitě mým vzorem. Hrál stahovačku, kterou jsem se od něj učil a vždycky si říkal, kéž bych měl taky takovou. :) On mi ukázal Molekulu a seznámil mě například s Michalem Podou. U něj jsem poprvé viděl pořádný snejky a myslel jsem si, že je nejlepší u nás.  Když jsem začal hrát ligu, tak jsem přes Nikyho poznal kluky z NPS a hlavně Martin „Ozy“ Černý a Kuba Pilař byly neuvěřitelný. Vděčím hlavně jim, že jsem se rychle zlepšoval. Dneska se určitě rád kouknu samozřejmě na Láďu a Kovku a taky na Záwina a jeho stahovačku! Dříve jsem hodně okoukával pětku Míry Mlejnka, stahovačku Ládi a Relého ball control.Co tě motivovalo na startu tvé veleúspěšné fotbálkové kariéry?

To je zajímavá otázka, asi bych řekl, že mě motivovali lidi, se kterými jsem trénoval a hrál v týmu. Já jsem nebyl nikdy extra soutěživý typ, samozřejmě nerad jsem prohrával, ale nejvíc mě bavilo hrát fotbálek a trénovat, hrát s lepšíma hráčema a když jsem je porazil, tak to byl dvojnásobně parádní pocit. Když jsem začínal hrát, tak jsem neměl cíl třeba, že chci vyhrát ten a ten turnaj, ale spíš že se chci naučit tenhle trik a tuhle přihrávku. Malých i velkých turnajů jsi odehrál stovky, kde se ti hraje dobře a kam se rád vracíš?V Praze se mi nejlíp hrálo vždycky v Molekule. Chodili jsme tam s klukama opravdu hodně, možná až moc. Za Anděla s Medíkem ta úroveň středečních turnajů byla neuvěřitelná a někdy bylo težší vyhrát středeční Molku než třeba Pražský pohár. Na větší turnaje jsem měl nejvíc rád Stromovku, tam to bylo super. Ale jinak nemám žádné oblíbené místo, naopak se rád podívám někam, kde jsem ještě nehrál.Jakého fotbálkového úspěchu si ceníš nejvíce a čeho bys rád ještě dosáhl?Posledních pár let si před každou sezonou dávám cíle, kterých bych chtěl dosáhnout. Velice si vážím minulé sezony kdy jsem chtěl udělat bednu z jednoho z MČR a nakonec jsem byl 2x druhý- na Leu s Láďou a na Roziku s Marčínem. Ale nejvíce si cením vítězství na MČR družstev se Skunkama. Vrátil jsem se po dvou a půl letech ze zahraničí a dva dny po příletu vyhrál Český pohár s Láďou a po dvou měsících MČR a to za nás ještě nehrál Záwin! Hráli jsme jako super tým a ta atmosféra pro mě byla naprosto speciální, vyhrát takový turnaj  s nejlepšíma kamarádama bylo top! Teď už jen zbývá Skunkům vyhrát tu ligu.

Když jsi začínal, byl jsi především útočníkem, proč tě momentálně vidíme na turnajích spíše vzadu?

Měl jsem pauzu 2 a půl roku a nehrál vůbec, ale dost jsem o hře přemýšlel. Řekl jsem si, že až se vrátím, odehraju jednu sezonu vzadu, abych se naučil líp bránit a zlepšil se v jedničkách, to byl můj cíl. Jenže mě to začlo neuvěřitelně bavit, bavilo mě chytání a hlavně střelba, tak jsem vzadu zůstal déle. Tuhle sezonu hraju zase v útoku. S Nikolasem hraju v útoku vždycky, aspoň ze začátku zápasu teda. Ten přesun dozadu mi hodně pomohl například v lize, kde hraju vzadu, vepředu, jedničky, 2 ball.. Vždycky jsem chtěl umět na stole co nejvíc věcí a jsem rád, že jsem univerzální hráč. Mimochodem problém je taky v nedostatku obránců u nás, každý se cpe dopředu, tak jsem se nacpal dozadu. Přitom ten pocit, když chytíte matchball, skórujete zezadu a rozhodnete utkání, to je nádhera.Oba píšeme levou rukou. Máme podle tebe u fotbálku v útoku spíš výhodu nebo handicap?To je těžké na posouzení. Nevím, jaké to je být pravákem. Jde jim to líp na trojce? Je možné, že je tam lehká výhoda na pětce u leváka, ale tak jako tak je to hlavně o tréninku. Trénink je strašně důležitá věc i ti nejlepší hráči na světě musí trénovat. Já trénoval pětku několik hodin denně, nikdy mě moc nebavilo trénovat trojku na prázdnou bránu. Což je asi chyba, pak to podle toho někdy vypadá!

Tomáš Vidlák: Jak bys motivoval úplné nováčky ke hře a trénování?

Myslím, že největší motivací pro začátečníka by měla být hra samotná. Mělo by ho bavit nejen hrát fotbálek, ale dívat se na ostatní, koukat na videa, přemýšlet o hře trénovat sám u stolu a tak dále. Fotbálek je velice nevděčný a těžký sport a člověk to musí „žrát“ od začátku. Člověk je sám sobě trenérem a jestli to myslí vážně a chce to někam dotáhnout, tak to stojí obrovské úsilí. Myslím, že nejrychleji se člověk může zlepšovat když trénuje s někým, kdo je alespoň o dva stupně lepší než on sám, to byl i můj případ. A potom mít stůl doma, bez toho se do špičky skoro nedá dostat! A všem bych doporučil kanál na youtube The COLLection, kde je přes 100 Collignonových zápasů z P4P a dá se tam spoustu věcí okoukat. 

Jaké jsou časté chyby, kterých si u hráčů všímáš?

Jedna z chyb, kterou hráči často dělají je, že nejsou ve střehu hned, jak má útočník balónek na trojce a dostanou jednoduchý gól třeba elko z pohybu nebo pinshota. Obránce musí být pořád ve střehu a být před balónkem, než si útočník srovná balón na primární střelu. Další věc, se kterou se setkávám často je, že střely nebo přihrávky nevypadají pokaždé stejně.  Například někdo má jiný postoj, když střílí snejka od sebe nebo k sobě, nebo u brush passu drží před přihrávkou madlo jinak než u wall pasu atp. Větsinou jsou to malé detaily, ale často zkušenějšímu hráči vyhrají zápas. Divil by ses, kolik dobrých hráčů u nás má nějaké „nápovědy“ pro soupeře. Musím přiznat, že se s tím taky někdy potýkám.Další velká chyba je, že spoustě hráčům chybí ball control, což je asi ta vůbec nejdůležitější věc u fotbálku. Trénink není jen o tom udělat 100 snejků a 100 brush passů, ale je lepší se naučit stahovačku, nějaké ťukačky, umět si balón posílat rychle i pomalu. Nebo třeba když trénujete s někým, hrát do 5 jen levou, pak do 5 pravou a pak do 10 oběma. Takových mini her se dá vymyslet spousta a je to daleko účinější pro techniku a kontrolu nad balónem.


Nikolas Fischer, Jakub Čmiko: Kdo je podle tebe nejlepší obránce a útočník u nás a ve světě. Proč zrovna oni?

Ve světě je to jasný, Frederic Collignon je nejlepší ve všem a na všech stolech, ale u nás je to složitější..  Pro mě osobně obránce musí umět stahovačku, to je základ. Kdyby ještě hrál, tak řeknu bez debat Wolňase. Pokud má Niky formu, tak je určitě v Top 3 u nás. Jinak bych řekl, že Brabi má asi nejlepší obranu a Relé nejlepší střelbu. Vyložených obránců je u nás bohužel málo. Co se týče útočníků tak určitě Záwin, dost možná nejlepší stahovačka v Evropě a je to jeden z nejchytřejších hráčů. Jen musí chtít... A momentálně asi i Vojta Holub. A aby nebrečel, tak řeknu ješte Ladislava, ten je taky docela dobrej. Ze světových hráčů se mi ještě hodně líbí hra Todda Loffreda, Roba Athy a Billyho Pappase.

Jakub Čmiko: Koho bys vzal do národního týmu (6+2) kdybys byl kapitánem?

Kovka, Brabi, Vojta Holub, Ráďa Drda, Marčíno, Láďa + Záwin a když ne já, tak Relého do brány.

Jakub Čmiko: Jaký největší problém vidíš v českém a světovém fotbálku?

To je otázka opravdu na dlouho. Ve zkratce si myslím, že největší problém fotbálku obecně je ten, že nemá diváky. Je absolutně neatraktivní pro lidi, kteří ho nehrají, tudíž nerozumí tomu, co se na stole děje a jak náročné je například nahrát si a dát gól. Laik nemá šanci vidět míček někdy ani po zpomaleném záběru. Ale myslím, že u nás se trochu zatraktivnit dá, alespoň pro hráče. Měly by se daleko více natáčet zápasy z turnajů, dělat video-rozhovory přímo na turnaji, reporty z ligových zápasů, rozhovory s novými hráči atd. Každý má dnes v kapse diktafon a dobrou kameru s internetem a není problém, dát to online. Skvělá věc je ligový web Lukáše Hrušky, který dal díky statistikám lize nový rozměr a třeba u nás v týmu je to i druh motivace. Vymyslet něco podobného na turnaje, by bylo taky zajímavé. Určitě by bylo skvělé mít celorepublikovou týmovou soutěž na Leu i Rosengartu například 2-4 víkendy za sezonu. V neposlední řadě bych rád zmínil hrací místa turnajů, tam by změna a inovace také určitě prospěla.

Jakub Čmiko: Je o tobě známo, že jsi fanoušek tenisu. Hraješ i aktivně? Kdo je tvůj nejoblíbenější hráč a koho na kurtech zrovna nemusíš?

Aktivně už tolik ne, ale teď v létě bych to rád napravil. Můj nejoblíbenější sportovec, nejen tenista, je Roger Federer. Je neuvěřitelné, co dokázal a dokazuje dál. I přes na tenis vysoký věk. Jinak to bude znít asi blbě, ale vyloženě nesnáším Berdycha a nemusim Veselýho.

A v ženách?

Ženy sleduju o dost míň, ale tam fandim Češkám. Na Fed cupu jsem byl několikrát v O2 a vždycky super výkony i atmosféra.
Jsi fanouškem fotbalové Slavie, jak hodnotíš uplynulou sezónu, jak jsi vnímal změnu trenéra a jak vidíš budoucnost klubu?Vzhledem k průběhu sezóny bych řekl, že jsme jí měli velice úspěšnou, sice jsme titul neobhájili, ale druhé místo a výhra v poháru je taky úspěch! Výměna trenéra byla podle mě vcelku krutá, první prohra trenéra Šilhavého a hned vyhazov, to se v naší lize jen tak nevidí. Myslím, že pod Trpišovským můžeme hrát v budoucnu lepší a atraktivnější fotbal. Snad se už poučíme a v létě nebudeme kupovat starce, ale perspektivní borce.


Fandíš jiným českým týmům v pohárově Evropě, nebo to máš tak, že prostě Slávka a nic víc?

Já fandim od nás jen Slávii. Plzeň nemám rád a Spartu komentovat nebudu.  Jinak v Evropě mám rád odjakživa Arsenal a jsem zvědav, jak se jim pod novým koučem povede. A potom žeru Barcu, příští rok ta Liga Mistrů už musí vyjít!


Kdo podle tebe vyhraje fotbalové Mistrovství světa a komu budeš přát?

Myslím, že tohle MS by mohlo být jedno z nejlepších. Je tam tolik strašně silných týmů. Já jsem už od mala fanoušek Brazílie, tak bych jim přál vítězství i kvůli tomu, jak dopadli na MS u nich doma. A taky bych to přál Messimu, hráč jako on si to zaslouží nejvíc ze všech a nemají úplně nejhorší tým.  Za černého koně považuji Belgii. přál vítězství i kvůli tomu, jak dopadli na MS u nich doma. A taky bych to přál Messimu, hráč jako on si to zaslouží nejvíc ze všech a nemají úplně nejhorší tým.  Za černého koně považuji Belgii.

Díky za rozhovor a přeji hodně úspěchů nejen u fotbálku.