ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > Reprezentace ČR > World Cup 2017 rozhovor s Martinem Doušou

World Cup 2017 rozhovor s Martinem Doušou

10.4.17 | Josef Souček Přečteno: 2191×

K rozhovoru před World Cupem svolil dlouholetý reprezentant, opora týmu a mezinárodně nejúspěšnější český hráč Martin Douša. Jaké jsou jeho cíle pro letošní sezónu, kam se chce za fotbálkem ještě vypravit, kolik doposud vyhrál na prize money? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Ahoj Martine. Chystáš se už na svůj sedmý World Cup. Jak se těšíš do Hamburku, jak jsi spokojen se složením reprezentačního týmu a s našimi soupeři ve skupině?


Ahoj Josko.  Ano je tomu tak, čas letí a toto bude již můj sedmý šampionát. Těším se hrozně moc, tento turnaj je svátkem fotbálku a nedá se s žádným jiným turnajem porovnávat. Navíc letos to vypadá dle účasti na nejnabitější turnaj v historii. S týmem jsem do jisté míry spokojen, ale samozřejmě mi tam některá jména chybí (asi netřeba jmenovat). Los k nám byl hodně milosrdný, máme možná nejlepší los ze všech týmů, takže spokojenost. Samozřejmě na tomto turnaji není žádný lehký tým, ale všichni naši soupeři jsou hratelní. Naopak naše holky to celkem schytaly a o losu našich východních sousedů ani nemluvím…


Tvá jedničková forma se zdá být naprosto v pořádku. Nedávno jsi zvítězil na nabitém Leonhartu v Praze a na XIX.  M ČR jsi ke své bohaté sbírce úspěchů přidal druhý titul v jednotlivcích. Budeš se tedy soustředit hlavně na tuto disciplínu?


Zdá se, že forma je, snad se zadaří i v Hamburku. Už několik let jsou pro mě jedničky hlavní disciplínou, baví mě mnohem víc a cítím se při nich nejlépe, což dokazují i mé výsledky v porovnání s dvojicemi. Prioritou pro mě budou i v Hamburku, ale samozřejmě se budu snažit odevzdat maximum i ve dvojicích a týmech.


Jako první český hráč jsi společně s týmovou spoluhráčkou Šárkou Holomouckou koncem března zažil atmosféru bundesligy. Jsi novým hráčem Eintrachtu Frankfurt, kde máš po svém boku světoznámé spoluhráče. Jak ses k tomuto angažmá dostal, jakým se hrálo formátem a jak se ti v novém dresu dařilo?


Kontaktoval mě Christopher Marks asi 2 týdny před prvním hracím víkendem. Nabídl mi možnost hrát prestižní multitable soutěž v týmu s Tonym Spredemanem, Robertem Athou a dalšími skvělými hráči, navíc veškeré náklady hradí sponzor týmu, kterým je fotbalový klub Eintracht Frankfurt. Ačkoli jsem Chrise neměl příliš v lásce a vše bylo poměrně narychlo, přišel s nabídkou, kterou jsem nemohl odmítnout. Celá bundesliga se odehrává během dvou víkendů. Muži hrají 2 skupiny po 12 týmech, které se hrají jednokolově každý s každým. Do play off pak postupují 4 týmy z každé skupiny. Každý zápas se skládá ze sedmi her (5xdvojice, 2x jedničky), každá hra pak z jednoho setu na domácím stole a jednoho na soupeřově stole. První den se mi moc nedařilo, důvodem bylo, že jsem hrál dvojice s Thomasem Schmidtem, se kterým jsme si herně příliš nesedli. Druhý den byl o poznání lepší, hrál jsem převážně jedničky a přinesl cenné body do týmu. Po 7 odehraných zápasech máme 6 výher a 1 remízu, nejtěžší soupeři nás však ještě čekají. Již teď se nemohu dočkat druhého hracího víkendu v srpnu v Düsseldorfu. Atmosféra tohoto turnaje byla fantastická a byl to jeden z mých největších zážitků u fotbálku. Jsem tedy zvědav, jak to teprve bude vypadat v tuhých bojích o titul a pevně věřím, že ho získáme.


V českém foosballe jsi už vyhrál prakticky vše, cos mohl. Prozradíš nejen začínajícím hráčům svůj recept na vítězství?


Asi jediné, co jsem u nás ještě nevyhrál, je MČR družstev. Recept na vítězství? Bojovnost, chtíč vyhrávat, koncentrace. Člověk tomu musí hodně obětovat, chodit na turnaje a hrát s těmi nejlepšími. Dalším klíčem k úspěchu je disciplína a to nejen při hře, ale po celý den turnaje, ideálně i večer před turnajem (hold je třeba si zvolit priority).


Velkých úspěchů si dosáhl po boku Josefa Egera. Proč již spolu nehrajete tolik turnajů jako v minulosti?


Několik let jsme spolu hráli snad všechny turnaje. Potřebovali jsme si od sebe trochu odpočinout a hrát turnaje i s jinými hráči. V současnosti hraju většinu turnajů s Matějem Volkem, protože je do toho teď mnohem více zapálený a má chuť trénovat na všech stolech a jezdit se mnou na zahraniční turnaje. Jsem však přesvědčen, že jsme s Pepou neřekli poslední slovo a přijde čas, kdy spolu opět začneme hrát víc a ještě něco dokážeme.


Dokážeš alespoň přibližně říci, kolik turnajů si ve své bohaté fotbálkové kariéře vyhrál a kolik vydělal na prize money?


Haha, zajímavá otázka. Pokud mám počítat úplně všechny turnaje, tak to odhaduju zhruba na 1000 vyhraných turnajů a na prize money bych to v součtu viděl tak na 1 milion Kč. To je slušný číslo. Je s tím ale spojeno spousta nákladů na zápisné, cestování, ubytování a oslavy vítězství:).

V minulém roce si mocně útočil na bednu v ITSF žebříčku, letos jsi začal sbírat body impozantně hned na úvod roku a momentálně ti patří druhá příčka v žebříčku jednotlivců. S jakým umístěním bys byl spokojen na konci kalendářního roku?


Minulý rok to o kousek nevyšlo a hodně mě to mrzelo, nakonec z toho bylo 7. místo. Na 4. místo mi scházelo pouhých 10 bodů, které by mi zajistilo nasazení v jedničkách v Hamburku rovnou do pavouka, ale je třeba to brát jak to je a poprat se s kvalifikací. Letošní úvod do sezóny začal pro mě opravdu skvěle a jsem odhodlán tu bednu letos udělat. Spokojen tedy budu s konečným umístěním do 3. místa. Všechny velké turnaje jsou ale stále před námi a rozhodovat se bude hlavně na turnajích World Series.


S fotbálkem už jsi sjezdil hodně míst v Evropě, kde se ti líbilo nejvíce a jaký turnaj máš nejraději?


Minulý rok jsem se dvakrát vydal na turnaj do Bulharska a oba byly super. Musím ale vyzdvihnout turnaj ve Varně na Fireballu. Jeli jsme tam s Pepou Egerem a svými přítelkyněmi, strávili ve Varně 10 dní a vzali to jako dovolenou u moře. Turnaj byl jako bonus k dovolené. Celý turnaj se hrál v parku pod otevřeným nebem a byl vzdálen 100 metrů od pláže, to bylo super. Když jsme měli pauzu mezi zápasy, šli jsme na pláž, paráda! Další podobný výlet jsme podnikli s Krůtama v říjnu 2014 na WCS Roberto Sport do italského Lignano Sabiadoro. Taky jsme tam jeli asi na 10 dní, užili si fajn dovolenu u moře a zahráli si parádní turnaj, kde jsme se účastnili i turnaje ECL. Z tohoto turnaje jsem přivezl nečekaný bronz z Open singles a nejkrásnější pohár do mé sbírky, takže toto byl pro mě turnaj, na který vzpomínám nejraději. Poslední dobou se snažím organizovat výlety na turnaje takovým způsobem, abychom strávili na zajímavých místech o něco více času a někam se také podívali. Vadilo mi, že jsem s fotbálkem procestoval půlku Evropy a vždy viděl jen halu a hotel. Nejraději mám World Cup, tady není o čem, to je prostě top turnaj.


Kam by ses ještě rád podíval a jakou fotbálkovou metu hodláš ještě pokořit?


Už dlouho sním o výletu a turnaji v USA a je jen otázkou času, než se to podaří zrealizovat. Poslední dobou mě láká i turnaj v Asii, i zde to je jen otázka času. Co se týče mých cílů, tak jsou to jen ty nejvyšší. Chci být mistrem světa. Chci vyhrát turnaj WCS. Přeji si také týmový reprezentační úspěch. Hraji za repre už dlouho a týmová medaile mi stále schází.


Jak podle tebe bude vypadat umístění na prvních třech místech v mužské soutěži týmů a kdo bude nejúspěšnější hráč World Cupu?


1. USA, 2.Německo, 3.Lucembursko. Individuální disciplíny podle mě ovládne Frédéric Collignon, přeju to však Tonymu, přece jen spolu hrajeme v týmu.


Děkuji za rozhovor a přeji tobě i celé české výpravě v Hamburku skvělé výsledky a samé pozitivní zážitky.

Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.