ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > Reprezentace ČR > WORLD CUP 2017 - rozhovor s Janem Bazikou

WORLD CUP 2017 - rozhovor s Janem Bazikou

2.2.17 | Josef Souček Přečteno: 1460×

Největší fotbálkovou událostí roku je dubnový World Cup v německém Hamburku. Českou republiku bude reprezentovat více než dvacetičlenná výprava. Rozhodli jsme proto, některé reprezentanty požádat o rozhovor.

K prvnímu rozhovoru před dubnovým World cupem 2017 v Hamburku jsme přizvali reprezentanta Jana Baziku, člena výkonného výboru, sportovní komise ČFO a především zapáleného milovníka stolního fotbalu, který se poctivým tréninkem a množstvím odehraných turnajů probojoval na svůj první World cup.Ahoj Honzo. Jsi členem sportovní komise ČFO. Jsi spokojen s konečnou nominací, nebo ti v ní někdo chybí?


Ahoj Josefe. Upřímně, s nominací i s ní spojeným procesem spokojen nejsem. Mrzí mě, že část nejlepších hráčů odmítá dlouhodobě reprezentovat. Někteří dokonce nejezdí, ale účast berou jako skoro automatickou. Zároveň se nám, jako ČFO, “povedlo” napsat nejednoznačná kritéria, takže kolem nominace vznikl zbytečný humbuk. Nicméně to je všechno již za námi. Věřím, že na World Cup jede konkurenceschopný tým, který všechny překvapí, i co do svých individuálních výsledků.


S jakými cíli se chystáš na svůj premiérový  World cup do Hamburku?


Rád bych zejména prolomil ledy, co se týče umístění týmu. World Cup sleduji cca od roku 2010 a mužský tým vždy postoupil ze skupiny, prohrál první zápas a skončil 9. Lepší umístění a to 5. jsme vybojovali naposledy v roce 2010. I když je konkurence opravdu velká, tak si myslím, že máme na to, stigma 9. míst prolomit. Musíme zejména začít lepším výkonem v kvalifikační skupině.


Ve dvojici budeš reprezentovat Českou republiku s týmovým spoluhráčem Jakubem Routnerem, jaké umístění byste považovali za úspěch?


Nevíme, kolik bude dvojic při novém, benevolentnějším způsobu nominace. Zatím jich je na webu registrovaných 47. Jsme realisté. Záleží kam toto číslo ještě naroste a o jaké hráče. Reálně počítáme s postupem ze skupiny, pokud půjde nahoru 32. Dále pak bůh suď.


Už jste pomalu začali s tréninkem a taktickou přípravou?


Pro mě je trénink nových věcí a praxe těch najetých posledních několik let celkem kontinuelní praxí. O co to teď je potřeba ozvláštnit, je multitablové pojetí. S Jakubem jsem sehraný za posledních x let, tak jako s nikým. Dokážeme dobře číst hru soupeře a reagovat na nastalé situace při zápase.


Bylo pro vás těžké se rozhodnout mezi Tornadem a Leonhartem?


Ani nebylo. Já bych sám třeba o Tornadu uvažoval s jiným spoluhráčem, případně v čistě individuální disciplíně. S Jakubem jsme odehráli desítky turnajů na Leonhartu, nemá smysl utíkat před stolem, který prostě umíme nejlépe.


Jakého stolu se nejvíce obáváš?


Osobně se nejvíce obávám Garlanda, nevíme co bude za balonek, těžko se na to můžu připravit. A s tím fotbalem jsem si na pětce a v mezihře nikdy moc netykal. Navíc hráči, kteří si ho vybírají, bývají velmi technicky zdatní a nemají problém hrát jiné stoly.


Na čí hru se nejvíce těšíš a kdo je či byl ze zahraničních hvězd tvým fotbálkovým idolem?


To se nějak v průběhu let dost měnilo. Nejvíce asi logicky vzhlížím k Američanům. Těším se na “live” Tonyho Spredemana, toho jsem dlouho neviděl. Např. jeho hra na Bonzini nebo Garlandu na posledním World Cupu šla neuvěřitelně nahoru. Prostě tam všechny seká stejným stylem, jako je zvyklý na Tornadu. Říkalo se, že styl na Bonzini musí člověk trochu uzpůsobit, hráči jako Spredeman nebo Correia dokazují opak.


Jak se ti zamlouvá soutěžní formát týmových soutěží?

Nezamlouvá. Foosball je o tom poznat svého protihráče, zanalyzovat jak hrát, aby jeho chyby byly využity k vítězství. Když se to nepovede, proti dobrým hráčům nevyhraješ. A samozřejmě to chce mít dostatečnou psychiku a techniku a umět to prodat. Proto normálně hrajeme na 3 vítězné sety do pěti. Jak se tohle dělá v průběhu 5 míčků než jde člověk od stolu? Bude to větší loterie, takže slabším týmům jako jsme my, to může paradoxně nahrávat.Co podle tebe světovému fotbálku chybí k tomu, aby se popularitou a mediálním zájmem alespoň částečně přiblížil šipkám a mohlo se na významných akcích hrát i o zajímavé finanční prémie?


Fotbálek pro masy prostě není atraktivní. Zahrát si šipky a trefit triple dvacet, to zvládne skoro každý. Šipky se také dají mnohem lépe a atraktivněji zprodukovat do televizního vysílání. Fotbálek na obrazovce nebaví většinou ani hráče!
Organizátoři si musí uvědomit, že prodáváme zábavu, nikoliv sport. Pokud turnaj není zábavný, nemá flow a super vyvrcholení, i 100,- Kč za zápis je moc. Tomu je potřeba uzpůsobovat systémy turnajů, lig a ostatních akcí a neustále shánět nové hráče.
Také si myslím, že bychom měli více energie věnovat mediální sebeprezentaci a kvalitní a soustavné PR činnosti. To je něco, co u nás na pořádné úrovni nikdo nedělá.  A pak se divíme, že sponzoři nemají o fotbálek zájem.
Výchova mladých talentů je to nejnáročnější i v etablovaných sportech a hrách. I když jsou zde na foosballové scéně lidé, kteří se o to snaží  programově, výsledky se ani v nejmenším neblíží boomu, který Česká republika zažila na počátku tisíciletí. Věřím, že v budoucnu, pokud digitální doba dospěje do nějaké kulminace, začne být zase “cool”, dělat něco jiného než sedět u sociálních sítí, tabletů a pokeru.


Jakému českému týmu (muži, ženy, junioři) dáváš největší šance na umístění na bedně?


Těžko soudit. Věřím, že všechny tyto týmy mohou překvapit. Možná z nevědomosti, protože juniorskou scénu sleduji nejméně, bych toho největšího černého koně, viděl právě v juniorech.


Kdo se stane nejúspěšnější zemí celého World Cupu a jak podle tebe bude vypadat umístění na prvních třech místech v mužské soutěži týmů?


V celkovém úhrnu budou nejúspěšnější Němci. Domácí prostředí, mnoho nominovaných dvojic ve všech kategoriích. Vítězství v mužské kategorii se ovšem podle mě nedočkají, někdo z trojice USA, Lucembursko a Francie je předskočí.

 

Díky za rozhovor a hodně štěstí nejen na World cupu.


Také děkuji, bude potřeba!

 

Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.