ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > Osobnost měsíce-co se děje? > Představujeme vám legendu - Bohumila Křivdu

Představujeme vám legendu - Bohumila Křivdu

22.5.14 | Josef Souček Přečteno: 2825×

K rozhovoru jsme přizvali hráče, který stál u začátků fotbálku v Praze, po léta patřil mezi hlavní opory zadních řad tituly ověnčeného Rosengartu. Poté přehodnotil životní priority a ligový fotbálek se pro něj stal především prostředkem, jak se pravidelně scházet s přáteli. Občas si přišel zahrát na turnaj svůj oblíbený 2ball a letos šokoval fotbálkovou veřejnost druhým místem na Mistrovství republiky v soutěži dvojic s Miroslavem Šianským. Představujeme vám legendu fotbálku – Bohumila Křivdu.

 

bohouš 1

Svatba s milovanou Maruškou v milovaném Ďolíčku

 

Ahoj Bohouši. Už ses vzpamatoval z úspěchu, kterého jste s Mirkem na republice dosáhli?
Abych řekl pravdu, tak mne to vůbec nepřekvapilo… Ne, je to prostě masakr. Po 16 letech hraní, vlastně skoro 8 letech spíš nehraní, protože jsem na turnaje nechodil, je to pěkná haluz.

Slyšel jsem, že vaše spolupráce vznikla pár dní před turnajem, a že to byl vůbec první turnaj, co jste spolu hráli. Je to pravda?
Ne a ano, domluvili jsme se na posledním Českém poháru, že si ten další kopneme spolu. Já se pak doma podíval, kdy že ten další je. No, a zjistil jsem, že další je MČR, tak jsem napsal Mírovi, jestli to platí i na mistrovství republiky. Takže tak, žádný den před turnajem, ale poctivě naplánovaný úspěch při první společné hře.

V prvním kole jste měli co dělat, aby vás neporazil junior Vojta Holub, co se pak dělo, že jste to dotáhli až do finále?
Jo, to byla slušná otočka. Prohrávali jsme 2:0 na legy a snad 3:1 ve třetím a teprve v tu chvíli jsem přišel na to, jak ho chytat. Pak už to byla pohoda. Dobrej los, se štěstím vyhraný zápas s Vojťákem, kdy jsme vedli 2:0 na legy zase my a vyhráli jsme 3:2, to jsem se necítil vůbec dobře, holt mě Vojťák zná.

Bohouš mcr_2014
Bohouš s Mírou na Mistrovství republiky 2014

Když jsem se Míry ptal, jak se mu s tebou hraje, říkal, že se tě bojí, tak proto se snaží, aby dával branky a nedostal od tebe kartáč. To jsi na svoje spoluhráče takovej ras?
Tak to teda nevím, myslím, že jsem býval velký ras, ale to už je dávno. Taky mne neměla ráda spousta hráčů, hádky a zamračený výraz, prostě neústupný bojovník. Ale pokud to Šíjovi vyhovuje, tak můžu přitvrdit. Mně se s Mirkem hrálo dobře, je to typově podobný hráč jako Káďa. Oba hrajou, nebo hráli stažku. Jenom Káďa ji střídal s elkem a Šíja s urychleným snakem. Navíc Káďu jsem tehdy musel hodně řídit, u Šíji stačilo, abych ho udržel v klidu.

Tvoje zadní hrana při matchballu se stala hitem internetu. Proč ses rozhodl v tak vypjatý okamžik zrovna pro tento trik?
Protože je to moje jistotka a nikdo to moc nehraje, takže to obránci neumí moc chytat, teda kromě Mádlíka…. on ví. Ta, co je na netu, nebyla tak čistě zahraná, jako ta první. Ale když jsem šel na ten první matchball o postup do finále pravý strany, tak jsem věděl, co udělám hned, jen co se ke mně Šíja otočil po time outu, abych mu poradil jak. Tak jsem mu řekl, že ho dám. Pak už jen stačilo to neuspěchat a Tomáše Klobušníka si trochu připravit. Navíc jsem jim dal ještě jednu zadní hranu v útoku. Takže suma sumárum, třikrát v útoku, tři góly. Být druhý na MČR a navíc mít 100% v útoku za celý turnaj, slovy klasika: Kdo to má?

Když se zpětně ohlédneš za finálovou hrou, ve kterém vás Petr Plasgura s Romanem Kopřivou poměrně jasně porazili, udělal bys něco jinak? Kde bys hledal příčinu prohry?
No předně, já si vůbec nemyslím, že jsme poměrně jasně prohráli. Oba zápasy byly napínavé až do konce. Ale vím, kdy se zlomil první zápas. Bylo to 1:1 na legy a my jsme jednoznačně diktovali tempo třetího legu až do stavu 4:1 pro nás. Bohužel si pak trochu vybral pauzičku Šíja, ale stejně si za stavu 4:4 vzal time na trojce, ale já jsem v tu chvíli nezareagoval a věřil jsem, že ho dá. Teď vím, že jsem měl jít dopředu. A stejně tak i v celkovým finále jsme sice prohrávali 2:0 na legy, ale oba dopadly 4:5, a zase jsem nešel na legbally dopředu, pak jsme sice vyhráli dva legy a vypadalo to, že se bude muset hrát nový zápas, protože Šíja byl v tu chvíli v „zóně“. Ale v pátém legu jsme dostali rychle tři góly a už to bylo nad naše síly.

Pokud by si na tebe reprezentační kapitán vzpomněl, měl bys zájem reprezentovat na mezinárodní scéně, a který stůl by ti vyhovoval?
Já jsem celkem rychle přizpůsobivý hráč, takže je mi celkem jedno na jakém stole hraju. A jestli bych jel? Jak to říká Jarda Jágr, když si na mne vzpomenou a budu zdravej, tak pozvánka do repre se neodmítá. Ale nevím, jestli jsem typově hráč do dnešní repre, protože jsem vlastně čistý obránce. Teda kromě ligového týmu, kde jsem vlastně všechno, s Přémou hrajeme 2ball, jedničky (minulý rok jsem měl v lize 100%), dvojice, navíc se scházíme, jak švábi na pivo, ha takže jsem vlastně univerzál. Tak šup, už mám sbaleno.

Co ti řekla doma Maruška, sama aktivní hráčka, když jsi přinesl domů pohár z mistrovství republiky?

Právě, že nic. Já jí volal hned po finále, ale v telefonu se ozvalo jen hmmmm, a pak otázka jestli už jedu domu, že máme další den naplánovanou matějskou s Anežkou, tak ať ani nepřemýšlím o tom, že bych nešel.
Dalo se s ním vydržet?
Maruška: Na té Matějské? Pořád chtěl na autíčka… Po pravdě, byl doma nečekaně skromný.

Bohouš 3
Z rodinného alba

Budete spolu s Mírou po takovém úspěchu hrát častěji?
Asi jo, máme v plánu poslední Český pohár. A příští sezonu? No, uvidíme.

Momentálně hraješ v 2. PM ve druhé lize. Chodí ti nabídky na přestup do první ligy?
Ani ne, čekal jsem, že se budu probírat nabídkami, asi všichni čekají na přestupové okno. Ale já bych nemohl hrát jen tak někde. Už to mám víc jako doplněk hospodě. Takže by tu bylo na výběr jen pár možností, návrat do Rozíku, Wikings, týmy, kde znám kluky, co tam hrají. Ale to jen kdyby se rozpadli 2p.m., k čemuž snad nedojde, i když to máme letos nějaký nahnutý. Děti, spousta práce, stáří a tak, prostě už nám není dvacet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
S Káďou na Mistrovství republiky v roce 2003

Kromě týmových titulů s Rosengartem a titulů univerzitních si byl vítězem Českého poháru s Petrem Kaňákem (Káďou). Jakého úspěchu si zpětně ceníš nejvíce a co vlastně momentálně dělá tvůj oblíbený spoluhráč?
Káďa se už dlouho vyhřívá u protinožců, oženil se, má potomka. Dlouho jsem s ním nemluvil. A čeho si cením nejvíc? To je těžký odpovědět. Kdyby ses mě zeptal před 14 lety, tak ti řeknu, že Rapid cup s Cosbym. Ono to nebylo úplně snadné. Sice jsem byl tak mezi desítkou nejlepších obránců v republice, ale kromě Pepy Egera na Pražských pohárech jsem neměl špičkového útočníka na turnaje. Třeba s Relém, ač jsme spolu hráli dlouhá léta ligu, jsem si nezahrál ani jeden turnaj. Takže jsem si musel „vychovávat“ útočníky, Blábu, Káďu, Voryho a posléze Přemka Slouka. To, že jsme vyhráli s Káďou Český pohár v Ostravě, bylo neskutečný, protože jsem se s Káďou domluvil den před Českým pohárem v Praze, kde jsme skončili třetí, jako dva obránci. No, a v tý Ostravě… vyřadili jsme Bubna, Relého, Duffyho, prostě mazec. Myslím, že jsme byli první čistě pražská dvojice, která čp vyhrála.
Tituly s Rozikem, taky mazec, šest let jsme nikomu nedali na MČR družstev čuchnout, poslední titul jsem byl spíš na doplnění týmu, protože jsem byl dlouho mimo se zraněnou rukou, ale Míra Mlejnek před finále řekl, že chce hrát se mnou a já v tu chvíli už sedící na tribuně v Dolíčku, jsem musel odejít z Bohemky a vyhrát pár zápasů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jinak vlastně nejsem vicemistrem poprvé. Byl jsem vicemistrem Moravy s Pepou Egerem, s Vojťákem jsme byli vicemistři Slovenska a druhý jsme byli i na universitním mistrovsví s Labilem. Navíc jsem vyhrál ve Španělsku mistrovství Madridu v jedničkách a s bráchou jsme byli druhý ve dvojicích. Což byla taky sranda, protože jsem asi jediný, kdo má ligový titul v ČR a zároveň i ve Španělsku. Bratr byl na stáži v Realu Madrid a hrál tam ligovou soutěž, my s Maru jsme za ním letěli na 14dní, že si projedeme Španělsko a hned po příletu jsme šli do klubu, kde měli hrát ligový zápas. Při rozehrávání jsem si s nimi kopnul a kapitán rozhodl, že pro ten večer se stávám členem týmu. Mám tam pořád 100%, že pozdravuju Juan-Je-ho.

Bohouš 4
S bráchou Tomášem na lize ve Španělsku

A to, co se děje teď. Zahrál jsem si jen tak minulý rok MČR v 2ballu s Tomášem Kreislerem, bylo z toho 2. místo. Šel jsem tam, že si jen zkusím, jestli by to ještě šlo, a pak zahrát si Legendy s Maruškou. Vůbec jsem neměl ambice, že bych se vrátil do kolotoče turnajů. Pak jsem na začátku téhle sezóny byl na prvním Pražském poháru sedmý s Náměstím a domluvil jsem se Pepou Egerem, že si dáme repete, jako za starých časů, šup a byli jsme pátý, pak se Závinem pátý na čp, znovu s Pepou třetí na pp, pak s Mádlíkem na pp druhý, no a pak už bylo to MČR. Statistika říkala, že to musím vyhrát. Nepovedlo se, co nadělám. Ale to jsem ti asi neodpověděl, čeho si cením nejvíc.
Je dobrý, že se mnou najednou chtějí hrát docela dobří hráči, tak asi toho si cením nejvíc, že chtějí hrát s takovou vykopávkou, snad jim to nebudu moc kazit.

Opravdu vyčerpávající výčet. Od fotbálku k fotbalu. Ve fotbalové lize se nad tvým oblíbeným klubem stahují mračna, ale naštěstí ne taková, když jsme spolu dělali před deseti lety rozhovor naposledy a Bohemce reálně hrozil zánik. Myslíš, že se ještě letos klokani stačí zachránit?
Vzhledem k mému vrozenému realismu, pesimismu pro mne bylo rozhodnuto už po půlce sezony. Ale já si nestěžuju, že půjdeme do druhé ligy. Budu zase chodit s Anežkou, protože nebudeme hrát zápasy od 20:15 v pátek. A ty postupy do Peltaven ligy taky nejsou k zahození. Představ si, že fandíš Jardovi Starkovi. Sice hraješ neustále nejvyšší soutěž, ale stále o záchranu, maximálně osmé místo. To musí být za trest tam chodit. Navíc, aby ses bál na tom prázdném stadiónu.

Co říkáš na přerušování zápasů během utkání? Na fotbalu se vždycky nefandilo jen slušně a nikdo se nad tím nepozastavoval.
Pelta je orgán, Berb je megaorgán, a Dáša má švába. Prostě jaká je politika, takový je fotbal. Dokud to budou dělat zlojedi, tak na ten fotbal nikdo chodit nebude, a budou „cinklý jara“. Ostraváci se se Sparťanama pobijou na stadionu a Ostravě dají pouze pokutu 300tis. Nám za Ritchiho „facku“ pomeznímu zavřeli chrám a dali pokutu 250 tisíc a my museli hrát v Pardubicích. Navíc fotbal nejsou taneční. Pokud bych chtěl být zticha a sedět spořádaně na sedačce, tak budu chodit na operu a ne na fotbal.

Bohouš fans
Pelta je orgán

Kdo si podle tebe odveze z Brazílie titul mistra světa a koho zejména budeš sledovat?
Jeden z trojice Španělsko, Německo a Brazílie. Já budu fandit Uruguayi s Luisem Suarézem. To bude takovej můj černej kůň, navíc berou i Forlána.

Vím o tobě, že po vejšce si se začal živit jako trenér golfu. Jak ses k této krásné práci dostal?
Jako slepý k houslím. Dostal mě k tomu brácha. Já pak začal hrát a šlo mi to. Navíc jsem se nepohodl v práci, tak jsem s Maruščinou podporou otočil kormidlem a začal znovu studovat ftvs a hrát golf, abych se mohl stát profesionálním trenérem.

Máš v golfu ambice i jako hráč a jaký je momentálně tvůj handicap?
Ne, já chci být nejlepší trenér v ČR a to s hraním nejde moc dohromady. Můj aktuální handicap je vyhřezlá plotýnka L5-S1. Ale asi ses ptal na golfový hcp, žádný nemám, protože při přestupu k profesionálům přijdeš o amatérský statut, se kterým je hcp provázán, Ale před přestupem k profíkům jsem měl hcp okolo 4. Nejlepší turnajové kolo jsem šel 2rány pod par.

bohouš 2

Kam to podle tebe dotáhne Roman Šebrle, který se nechal slyšet, že by v budoucnu rád reprezentoval v golfu na olympiádě?
To je na dlouhou debatu. Hraje slušnej golf asi jako dalších cca 5 milionu lidí na planetě. Já hlavně nesouhlasím, jak to probíhá. Pan Šebrle je amatér, který z principu nesmí přijímat finanční dary či odměny vyšší než 500 liber, jeho však sponzoruje několik firem. Pokud bude nějaké talentované dítě, tak ho mohou sponzorovat pouze rodiče a od letošní sezóny i golfová federace, nebo přijde o amatérský statut. Navíc si myslím, že na olympiádě by měly hrát za ČR pouze Klára Spilková a možná i Jessica Kordová, pokud si zažádá zpět o české občanství. Bojím se však, že bude udělena nějaká divoká karta a tu získá kdysi nejlepší desetibojař světa. Je to pěkný příběh, ale výsměch ostatním profíkům.

Myslíš, že v horizontu deseti let bude nějaký český hráč patřit do širší světové špičky a budeme ho vídat na prestižní PGA Tour?
Je tu velmi talentovaný hráč v juniorské kategorii Matyáš Zapletal, který ve své kategorii vyhrál v roce 2010 mistrovství Evropy. Je to taková klučičí Klára Spilková, všichni mu tu tzv. čučí do výfuku. Je to ročník 1998, takže si myslím, že když někdo, tak on v horizontu 4 let na EPGA a 10let PGA.

Jaký přední golfista současnosti je tvým oblíbencem?
Mně se líbí Alvaro Quiros, je to takový věčně rozesmátý Španěl a je podobný Mírovi Šianskému. Na PGA se mi líbí Miguel Angel Jiménez a „Lefty“ Phil Mickelson. Mám takový vysněný flight, šli bychom Augustu (tam se hraje Masters) a se mnou by hráli Miguel Angel Jiménez, Jack Nicholson a Morgan Freeman, celou osmnáctku bychom kouřili kubánský doutníky, pili venezuelskej rum a v clubhousu si dali pořádnej argentinskej steak s chilským cabernetem. Asi tak bych si to přál, nemáš na někoho z nich telefon?
Tak to bohužel nemohu sloužit, ale přeji ti, ať se ti splní nejen tento golfový sen. Díky za rozhovor.

 

 


Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.