ČFO > 00 - Česká foosballová organizace > Reprezentace ČR > Report Jana Baziky z WCS v Německu

Report Jana Baziky z WCS v Německu

3.10.13 | Josef Souček Přečteno: 1869×

Poslední zářijový víkend hostil německý Medebach turnaj série World Chamiponship na stolech německé značky Leonhart. Dlouho očekávaný turnaj se opět odehrával v prostorách hotelového resortu Center Parcs, připomínající spíš menší město, než komplex, na který bychom byli zvyklí z České republiky. Obrovský hotel s několika restauracemi, aquaparkem, bowlingem, supermarketem a tenisovou halou zasazený mezi několik stovek obytných vilek, splňoval naprosto všechny předpoklady pro nejen turnajové vyžití.

Většina české výpravy dorazila na místo ve čtvrtek v podvečer, až na tým Rosengart, který se účastnil European chamipons cupu. Fotbálkové ligy mistrů se zúčastnilo celkem 11 týmů.  Rosengart postoupil ze skupiny se ziskem 5 bodů z posledního, čtvrtého místa, a ve čtvrtfinále tudíž narazil na kvalitní rakouský tým TFC Kellerkinder Wien. Jediný bod v tomto zápase vyhrál Ladislav Křepela proti Romanu Benzovi v prvních jedničkách. Poté už se vše odehrávalo pod taktovkou vídeňských střelců a Rakušané zvítězili poměrem 3:1. Celý turnaj se (nečekaně) odehrával v režii dream teamu KMTV Hasselt, ve složení Frederic Collignon, Billy Pappas, Yannick Correia, Ismaël Saban, Giulliano Bentivoglio, Davy Dehoest a Tomáš Klobušník. V této sestavě opravdu žádnou týmovou soutěž asi nehrají, ale organizátorům to evidentně nevadilo. Přes ztráty ve skupině nedali nikomu v KO pavouku šanci a všechny své zápasy vyhráli 3:0.

Na následující turnaj kategorie WCS bylo předem přihlášeno přes pět stovek hráčů, z nichž nakonec dorazilo kolem 480. Tímto počtem překonal šampionát i pravidelně velmi navštěvované WCS na Bonzini. Na hráče čekalo 60 turnajových stolů Leonhart, které svou kvalitou jednoznačně dostály nálepce Official table ITSF.  Jedinou vadou na kráse byl zmatek ve výběru míčků, kterých bylo před turnajem ve hře několik, někdy i velmi odlišných. Nicméně na hratelnosti stolu to, dle mého názoru, neměnilo nic.

Pátek 28.9. 2013

První den turnaje byly na programu tyto disciplíny: Pro Doubles, Rookie Doubles, Semi Pro doubles a Mixed doubles.  I přes to, že kategorie rookie je brána jako začátečnická, mezi 100 přihlášenými dvojicemi se objevily i velmi zkušené páry, a alespoň elementární kvalita nechyběla snad nikomu v hracím poli. I díky této konkurenci se výrazněji prosadila pouze dvojice Bartoška/Volek, kteří se probojovali do čtvrtfinále, kde v pátém legu prohráli s typicky „rookie“ dvojicí Noémi Takácz/Tibor Jándi. Za zmínku jistě stojí i osmifinálová účast Tondy Kůse a Lukáše Raise.

Semipro dvojice proběhly bez české účasti a jediné želízko v ohni bylo slovenské duo Jozef Horčiak a Tomáš Klobušník, kteří se z 20. místa v kvalifikaci probojovali do osmifinále.

Královský turnaj pátečního dne, Pro doubles, představil po dlouhé odmlce i legendu světového foosballu Frederica Collignona, který dostál své pověsti a po boku Billyho Pappase turnaj vyhrál. Bránami kvalifikace prošly všechny české dvojice až na Radka Drdu a Romana Schenidera. Druhý jmenovaný si výkonnost pravděpodobně schovával na neděli, ale o tom později.  Zavoral s Brabencem poznali krutost Pro turnaje hned v prvním kole, kde v Last 16 narazili na Dávida Detreho s Gergely Talaiem, obdobně Petr Plasgura s Romanem Kopřivou nestačili na dvojici Steuwer/Harms. Pepa Eger s Láďou Křepelou se probojovali o kolo dál, kde je v osmifinále zastavili poměrem 1:3 budoucí finalisté Longlong Krutwig s Yannickem Hansenem.

Druhým největším turnajem prvního dne byli Mixed doubles s účastí 82 dvojic. Nejlepším umístěním českých barev bylo 17. místo Závina s Ivčou Frančíkovou. Vítězem turnaje se stali, po pětilegovém boji s Yannickem Correiou a Nasjou Segal, favorité turnaje Frederic Collignon a Sandra Ranff.

Pro vypadnuvší byl od 16:00 připraven turnaj losovaných dvojic, kde se poprvé blýsknul Roman Schneider, který se v konkurenci 44 dvojic probojoval až do finále a obsadil konečné druhé místo.

V turnaji národů mužů naše reprezentace uhrála, řekl bych skoro tradiční, čtvrtfinále. Útěchou budiž, že podlehli vítěznému Maďarsku. Jediný zápas pro české barvy uhrál Zdeněk Bartoška proti zkušenému Tiboru Jándimu.

Sobota 28.9. 2013

Druhý den turnaje byl tradičně ve znamení královské disciplíny Open Doubles, do které se přihlásilo slušných 158 dvojic z 18-ti zemí světa. Všechny české dvojice se nakonec probojovaly do vyřazovací části, ale za první kvalifikační zápas se dostali pouze David Mádle s Přemkem Dvořákem, Radek Drda s Romanem Scheiderem  a Jan Zavoral s Pepou Egerem, kteří obsadili shodně 33. příčku. O kolo dále se dostala dvojice Křepela/Brabenec  a  Plasgura/Kopřiva. Druzí jmenovaní nestačili na hvězdnou dvojici Allalou/Atha . Láďa s Brabim po skvělém výkonu prohráli o pouhou jednu branku 7:8 v rozhodujícím legu s budoucími finalisty Christianem Heberem a Markem Balicem.

Finálový zápas byl už naprosto v režii koho jiného, než Frederica Collignona s Billym Pappasem, kteří nepřipustili žádné drama a vyprovodili pokořitele Ládi s Brabim ve třech setech 5:1, 5:3, 5:1.

Další umístění českých dvojic: 65. Rais/Kůs, Volek/Bartoška, Zachar/Vráblík, Soliman/Bazika.

V podvečer se připravoval velký úspěch českých barev, a to v podobě turnaje národních reprezentací žen. Naše holky ve složení Šárka Holomoucká, Pavla Faronová, Iva Frančíková a Alena Le Puil ve skupině podlehly pouze Maďarkám a senzačně porazily reprezentaci Belgie. Tím si zajistily slušné místo v pavouku, kde první zápas hrály proti nekompletním Bulharkám. Taktika jistoty vyšla na maximum. Šárka s Ivčou společně vyhrály dvojice, a tím zajistily postup do semifinále. V boji o medaile šlo již do tuhého, první jedničky šly díky Tesse Otten-Kerkhof na stranu Holanďanek, ale poté Pavla s Alenou vybojovaly dvojice. Poslední jedničky pro české barvy, v klidu 7:1, získala Šárka. Finále!

První jedničky v podání Aleny proti Stefanii Schmid byly velkou školou a i přes velký boj v obranné fázi skončily 1:7. Dvojice v podání Ivči s Pavlou připravily velké drama. Proti mistryním světa z Nantes Lilly Andres a Viviane Widjaje měly holky úžasný vstup do zápasu a nejednou vedli 5:2, poté ale zvítězily zkušenosti a Němky otočily pěti brankami na 5:7. Šárka si už už chystala madla proti Sabine Brose a zápasu o celkové zlato. I tak gratulujeme všem holkám k úžasnému týmovému výkonu, který je velkým příslibem do budoucna.

Neděle 29.9. 2013

Poslední den fotbálkového maratonu v německém Medebachu měl určit mistra světa na stolech Leonhart v disciplíně Open Singles. Z 296 přihlášených hráčů se z kvalifikace nejlépe umístil Láďa Křepela s Janem Zavoralem, oba shodně prohráli pouze jeden ze sedmi kvalifikačních zápasů. Závin podlehl v posledním zápase po boji 5:7 s hvězdným Američanem Billym Pappasem. Láďovi pomohly dvě kontumace a jediný zápas prohrál o pouhou jednu branku s lucemburským pro borcem Stevem Diazem. Bránami kvalifikace se opět probojovali všichni čeští hráči. Obrovský úspěch pro české barvy zajistil zejména Roman Schneider s Ladislavem Křepelou, kteří se umístili na 9. místě a odnesli si tak slušných 160 eur. Roman odehrál úžasný zápas s aktuální světovou dvojkou Miguelem Dos Santos Lotem, který urval v pátém legu. O čtvrtfinále bojoval proti všem dobře známému mimozemšťanovi z Belgie a jako jediný z celého turnaje (!!!) nadělil Fredovi i jeden leg, a prohrál tak se ctí 1:3. Láďa poté, co porazil zosobněné zkušenosti v podobě Bentivoglia Giuliana, v pátém legu nestačil na přehecovaného Chrise Markse, a těsně tak přišel o možnost zahrát si čtvrtfinále s hvězdným Belgičanem.

Další umístění českých barev: 17. Jan Bazika, 33. Radek Drda, Jan Zavoral, 65. Roman Kopřiva, Petr Plasgura, Přemysl Dvořák, David Mádle, Josef Eger, Lukáš Rais, David Zachar, 129. Lubomír Pavelka, Alan Soliman, Antonín Kůs, Aleš Brabenec, Zdeněk Bartoška, Matěj Volek.

Paralelně se hrály také ženské jedničky, kde jsme měly 4 želízka v ohni v podobě stříbrných reprezentantek z turnaje národů. Alena Le Puil ani Iva Frančíková bohužel neprošly náročnou kvalifikací. Pavla Faronová podlehla v prvním kvalifikačním zápase německé reprezentantce Stefanii Schmid. A tak poslední nadějí pro turnaj jednotlivkyň byla naše jednička Šárka Holomoucká. Z devátého místa v kvalifikaci vedla cesta přímo na holandskou matadorku Tessu Otten-Kerkhof. Zápas rozhodoval až pátý set, kde zvítězila 8:7. Následovala další pětisetová bitva s Němkou Kathrin Michaelis. Zde Šárka prohrávala  již 1:4, ale zabojovala a otočila na 7:5. Další úžasný skalp naší jedničky byla vítězka kvalifikace Sabine Brose, která nedokázala rozjeté Šárce vzdorovat déle než 4 sety.  V semifinálovém zápase proti Sandře Ranff se již překvapení nekonalo, tuto jedinou prohru ale bohatě vynahradil zápas o třetí místo, Šárka porazila Francouzku Estelle Jacquot a získala tak skvělé třetí místo na Mistrovství světa. Gratulujeme :)

Celkově se na jednom z nejobsazenějších turnajů sezony Češi a Češky rozhodně neztratili. Zejména zásluhou ženské reprezentace, bronzové Šárky a devátých míst Ládi s Romanem. Video, kde Roman bojuje s nejlepším hráčem všech dob Fredericem Collignonem, můžete shlédnout zde.

 

Kompletní výsledky najdete zde na stránkách ITSF:

Pro mě osobně byl tento turnaj velkým zážitkem, který bych přál každému hráči. Věřím, že se česká účast na světových turnajích bude jen zvyšovat. Foosballu zdar!

Baz

Komentáře

+/- super report Rais Lukáš 3.10.13 v 15:36

Výborný článek (report) z turnaje!.... a díky za něj!!!
Jen těch stolů bylo tuším 80, ne 60 ale to je jen detail...

+/- :) Winkowski Pawel 3.10.13 v 16:11

Pecka! a gratulace k dobrým výsledkům :)

Vložit komentář

Pokud chceš napsat komentář, musíš se přihlásit.